– Grupa maluchów – 17.04.2020

17.04.2020 r.

Wiosna na wsi – Na wiejskim podwórku.

Cele :

• rozwijanie słuchu muzycznego,
  • poznawanie zwierząt z gospodarstwa domowego,
  • rozwijanie sprawności manualnej.

1. Zabawa dźwiękonaśladowcza przy piosence pt.”Na podwórku”.

Nauka I zwrotki piosenki i refrenu.

1. Zabawa dydaktyczna – Układanka.

Makieta dla każdego dziecka – kartka A4 podzielona na 9 pól, po 3 sylwety zwierząt najlepiej w trzech kolorach, np.: różowe świnki, brązowe konie, żółte kaczki (możemy wyciąć z kolorowego czasopisma, wykorzystać kolorowanki itp.  ). Prosimy o ułożenie sylwet jednakowych zwierząt w jednym szeregu (poziomo) i dołożenie zwierząt tak, aby w rzędach pionowych były różne sylwety. Dzieci wskazują kolejne pola od lewej strony do prawej (np. różowa świnka, różowa świnka, różowa świnka), a później od góry do dołu, i głośno mówią, jak ustawiły zwierzęta, np.: różowa świnka, brązowy konik, żółta kaczka. Dzieci zmieniają położenie zwierząt w polach zgodnie z poleceniem, używając określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni: obok, niżej, wyżej itp.

1. Zabawa ruchowa – Wyścigi koni.

Dzieci inscenizują ruchem opowiadanie.

Rozpoczyna się wyścig,                                 Dzieci stoją w miejscu,

konie stoją w boksach                                    przebierają nogami, drepczą,

Start! Konie ruszyły.                                       biegną truchtem,

Przeskakują kałużę.                                        podskakują,

Nabierają pędu.                                               szybko przebierają nogami,

Przebiegają po grząskim gruncie.                biegną, wysoko podnosząc kolana,

Dobiegają do mety.                                         zwalniają bieg aż do zatrzymania się.

1. Zabawa plastyczna – lepienie z plasteliny na temat: Mieszkańcy wiejskiego podwórka.

Plastelina, małe koraliki do wykonania oczu, przykrywka od pudełka kartonowego, np. po papierze ksero lub po butach. Dzieci wybierają kolor plasteliny i lepią dowolne figurki zwierząt gospodarskich. Prace umieszczają

w zagrodzie zrobionej z przykrywki z pudełka kartonowego.

• Ćwiczenia dla 3-latków ( karty pracy cz.2, nr 13).