– Grupa starszaków – 24.04.2020

24.04.2020 piątek

 

Dbamy o przyrodę –  Mali ekolodzy

 

Cele:

 • poznawanie nowych słów: ekolog recykling
 • kształtowanie nawyków proekologicznych
 • rozwijanie umiejętności matematycznych

 

 1. Opowiadanie Strękowskiej-Zaremby „Kosz”.

 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_ks_56/mobile/index.html#p=68

 

 • słuchanie opowiadania

 

  Naprzeciwko budynku szkoły, między wysokimi blokami leżał park miejski. Wiosną zielenił się pośród białych budynków jak morze o połyskliwych wodach. W samym środku parku była fontanna, a dookoła niej stały ławki dla zmęczonych spacerowiczów. Obok jednej z ławek znajdował się kosz na śmieci. Nie różnił się niczym od innych koszy w parku. Wisiał na metalowym stojaku, więc czasami, gdy wiał silny wiatr, kołysał się, zgrzytając cicho.

  Pewnego słonecznego dnia Grzesiek i Piotrek wracali ze szkoły przez park. Grzesiek poczęstował kolegę gumą do żucia. Piotrek podziękował. Obaj odwinęli gumy, ale tylko Grzesiek wrzucił papierek do kosza, Piotrek zaś rzucił swój na chodnik. Rozległo się nieprzyjemne zgrzytnięcie, jednocześnie coś błysnęło przed oczami Piotrka. Wydawało się mu, że kosz spojrzał na niego groźnymi, wężowymi ślepiami. Chłopiec zajrzał nawet do środka, żeby sprawdzić, czy w koszu nie ukryło się jakieś zwierzę. Na dnie leżał tylko

papierek wrzucony przez Grześka.

– Czego tam szukasz? – zdziwił się kolega.– Własnego rozumu – Piotrek zażartował sam z siebie.

  W ciągu kolejnych dni przechodziło obok kosza wiele osób. Większość z nich postępowała ze swoimi śmieciami jak Grzesiek, ale niestety, byli i tacy śmieciarze jak Piotr. Nawet nie patrzyli, gdzie rzucają papierki, kartony czy butelki. Ania, ładna brunetka z zadartym nosem, rzuciła karton po soku w krzaki za koszem. Wojtek, wysoki jak koszykarz, rzucił torebkę po orzeszkach pod nogi. Jeden pan w kraciastych spodniach wrzucił foliową torebkę między kwiaty na rabatce. Kosz zgrzytał raz po raz, ale kto by się przestraszył zgrzytających zawiasów zwykłego kosza na śmieci.

  Nocą jednak wszystkim, którzy śmiecili w parku, przyśnił się kosz. Łypał na nich zimnymi oczami, zrywał się z metalowego stojaka i zmieniał ich sny w przerażające koszmary. Panu w kraciastych spodniach przyśniło się, że ogromna, sprasowana kula śmieci wielkości piętrowego budynku toczy się wprost na niego, a on nie może się ruszyć. Wojtka, wysokiego jak koszykarz, sen uwięził w labiryncie, którego jedyne wyjście zasypały zwały śmieci. Anię, ładną brunetkę z zadartym nosem, oblazły śliskie larwy owadów, które wysypały się z przepastnego kosza z jej snu. To było straszne przeżycie! Kosz ze snu Piotrka zmienił się w gigantyczną, włochatą stonogę. Jej przerażająca paszcza rozwarła się nagle, Piotrek wrzasnął: „Ratunku!” i spadł z łóżka na twardą podłogę.

  Sny powtarzały się wielokrotnie. Osoby, które zaśmiecały park, zapamiętały je na bardzo długo i nigdy więcej nie wyrzucały śmieci pod nogi, w trawę czy w krzaki. Nawet wtedy, gdy w parku wymieniono kosze na nowe, nie chciały ryzykować i zawsze wrzucały śmieci tam, gdzie ich miejsce. Każdy śmieć przypominał im koszmarne sny, których mogli uniknąć, gdyby dbali o czystość i porządek.

 

 • rozmowa na temat opowiadania:

 

– jak zachowywały się osoby spacerujące po parku?

– co wyobrażały sobie osoby spacerujące po parku?

– jak można nazwać osobę, która dba o środowisko.

 

 • wyjaśnienie znaczenie słowa ekolog.

 

Ekolog to specjalista w dziedzinie ochrony przyrody. To osoba, która żyje w zgodzie z naturą, dba o środowisko, o zużycie wody i energii, segreguje odpady.

 

 1. Segregujemy śmieci
 • przypomnienie kolorów pojemników na poszczególne odpady, zapytaj o kolory w naszej  

  miejscowości

 • sprawdź czy twoim domu są segregowane śmieci,
 • odpowiedź na pytania:

 

– dlaczego powinniśmy segregować śmieci?

– czy słyszałeś słowo recykling, co ono znaczy ?

– co można zrobić z odpadami ?

 

 

 1. Zabawy matematyczne

 

5 latki

 • Karta pracy, cz. 4, nr 75, 78
 • Karta pracy, cz. 4, nr 47

 

 

4latki

 • Karta pracy, cz. 2, nr 44,45
Back to top
Secured By miniOrange