– Grupa starszaków – 28.04.2020

28.04.2020 wtorek

 

Moja miejscowość, mój region – Moja miejscowość

 

Cele:

 • rozwijanie zainteresowań miejscem zamieszkania
 • zapoznanie się z położeniem miejscowości i regionu na mapie Polski
 • rozwijanie mowy,
 • rozwijanie sprawności manualnej.

 

 1. Moja miejscowość

 

 • poproś o pomoc i zobacz gdzie leżą Wołowice, Dąbrowa Szlachecka na mapie Polski

 

– jakie  duże miasto  znajduje się w pobliżu?

– czy daleko jest do morza?

 

 • obejrzyj film , przypomnij sobie swoją drogę do przedszkola

 

https://www.youtube.com/watch?v=zkKsAt_LVFA

https://www.youtube.com/watch?v=hipGEHEBIDs

 

 • odpowiedz na pytania:

 

– jakie ważne budynki poza domami znajdują się w Wołowicach ?

– przypomnij sobie jaki kolor budynku ma przedszkole a jaki kolor ma dach?

– nad jaką rzeką leżą Wołowice?

– co najbardziej Ci się tu podoba?

– co znajduje się w herbie miejscowości?

– jakie ważne obiekty znajdują się w Wołowicach,

 

 • ciekawostki o Wołowicach

 

  Pierwsze zapisy wspominające o wsi sięgają XIII wieku, gdy na prawie magdeburskim lokowany był Kraków. Wiadomo jednak , że już w XI tysiącleciu przed Chrystusem                      w części Wołowic, zwanej Krzemiennikiem była osada ludzi, trudniących się wydobyciem             i obróbką krzemienia. Świadczą o tym wyrobiska, zagłębione poniżej metra pod dzisiejszym poziomem gleby i średnicy około dwóch metrów, z wyraźnymi śladami palenisk oraz ślady zagród z narzędziami i skorupami garnków. Tych odkryć dokonali archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1935-36. Pomagali im w tym mieszkańcy wioski.                                                                                                                                        

  Jak podaje bulla Grzegorza IX, w 1229 roku Wołowice należały do klasztoru tynieckiego, który w XV wieku zamienił je na położone bliżej Tyńca Liszki. Wołowice przeszły na własność klasztoru Norbertanek.  Istnieje tu zespół dworski, który obejmuje dwór Biernatów (obecnie przedszkole), rządcówkę,oraz park z początków XX wieku o powierzchni 2,5 ha. Znajdują się tu zabytkowe dęby – pomniki przyrody, nasze przedszkolne dęby!                                                                                                               

  Żywe są tradycje rzemiosła wikliniarskiego. W budynku OSP w Wołowicach mieści się stała wystawa prac wikliniarskich. Działa tu najstarsza w gminie jednostka OSP (założona w 1895 roku). W Wołowicach urodził się ks. prof. Tadeusz Styczeń, etyk, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,  bliski współpracownik Papieża Jana Pawła II.

 • ciekawostki o Dąbrowie Szlacheckiej

Badania archeologiczne wykryły ślady pracowni krzemieniarskiej i osady z epoki neolitu i brązu. Posiada długoletnią tradycję rzemiosła wikliniarskiego. W 1748 roku wieś należała do parafii tynieckiej, potem do Czernichowa, pod koniec XVIII wieku liczyła około 30 domów.

Źrodło:

https://dziennikpolski24.pl/wszystko-o-wolowicach/ar/5264894

https://gmina.czernichow.pl/index.php/wolowice

 

 1. Zabawy z herbem i nazwą miejscowości

 

 • Zabawa intonacyjno-rytmiczna.

Dzieci wypowiadają . nazwę swojej miejscowości z różnym natężeniem głosu, z różną intonacją i w różnym tempie(cicho-głośno, wolno szybko ) .

 

 • Zabawa słownikowa Dokończ po mnie.

 

Dzieci kończą zdania rozpoczęte przez rodzica;

 

Miejscowość, w której mieszkam, to…

Mieszkam w…

Lubię swoją miejscowość, bo…

Moje przedszkole jest….

Lubię bawić się…

Najbardziej w Wołowicach podoba mi się….

Najbardziej w Dąbrowie Szlacheckiej podoba mi się…

 

 

 1. Pocztówka z mojej miejscowości
 • 5 latki – Karta pracy cz.5 str .3
 • 4 latki -dowolna kartka papieru

 

 1. Zabawa plastyczna „ Jestem archeologiem

– kartka z bloku technicznego lub kawałek tektury, plastelina, ciasto solne, pokruszone

  skorupki z jajek( uwaga -czyste !)

– narysuj lub poproś o narysowanie jakiegoś naczynia dzbanka wazonu,

– wylep je plasteliną,

– naklejaj skorupki tak, aby powstało całe naczynie.

 

https://pracaplastyczna.pl/index.php/inne/194-pan-twardowski-mozaika-ze-skorupek-jajek

 

 

 1. Ciekawe propozycje dla dzieci

 

https://basia.com.pl/dopobrania.php

 

 

 

 

 

 

Back to top
Secured By miniOrange