– Grupa maluchów – 8.06.2020

08.06.2020 poniedziałek

Podróże po Polsce – Skarb Bałtyku.

 

Cele ogólne

rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego,

poznawanie historii powstania bursztynu,

wzbogacanie wiadomości przyrodniczych,

 

1. Skarby morza.

https://www.youtube.com/watch?v=t9SZYr6B86E

Posłuchaj piosenki , obejrzyj film i odpowiedz na pytania:

– gdzie pojechali Kulfon i Monika?

– o czym jest piosenka?

Bursztyn

                                 

Odpowiedz na pytania:

– co to jest bursztyn?

– gdzie w Polsce można znaleźć bursztyn?

– czy można powiedzieć, że bursztyn to skarb?

Skąd się wzięły bursztyny?

Opowiadanie M. Strękowskiej-Zaremby „Bursztynek”(fragment)

Było to bardzo dawno temu, przed milionami lat. Nad Morzem Bałtyckim szumiały gęste lasy. Szuuu, szuuu, szuuu… Wiatr od morza kołysał gałęziami pradawnych sosen i wysokich paproci. Pewnego słonecznego dnia mały komar usiadł na pniu drzewa. Sądzę, że chciał chwilę odpocząć i lecieć dalej. Niestety, wpadł w pułapkę. Z pęknięcia na pniu wypłynęła gęsta, lepka żywica. Ciężka kropla spłynęła na naszego komarka i oblepiła go dookoła. Dostał się w sam środek

kleistej kropli, która zastygła i stwardniała. Pewnego razu sztorm powalił nadbrzeżne drzewa. Kropla, chlup!, wpadła do Bałtyku. Morska woda chłodziła ją i obmywała, aż któregoś dnia wyrzuciła na plażę. Znalazła ją Ola z przedszkola i zawołała: „Hura! Znalazłam bursztyn!”. Zabrała go do domu, żeby pokazać w przedszkolu. W środku jej bursztynu mały komar śpi głębokim snem i cieszy oczy.

Muszle

– spójrz na ilustracje i powiedz co to takiego?

                       

2. Zabawa ruchowa „Szum morskich fal”.

Folia malarska.

Dziecko chwyta ją za końce. Poruszając folią w różnym tempie, wywołuje dźwięk przypominający szum morskich fal.

3. Muzyka morza.

https://www.youtube.com/watch?v=YMkM5-RWYaU

4. Zadania.

4 latki

Karta pracy, cz. 2, str 54, 55, 57.

Back to top
Secured By miniOrange