We wtorek 20 października otrzymaliśmy zgłoszenie od Rodzica dziecka uczęszczającego do naszego przedszkola o zdiagnozowaniu SZKARLATYNY.

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową.

Bardzo proszę o obserwację dzieci w domu i zwrócenie szczególnej uwagi na symptomy i objawy tej choroby:

• Pierwsze objawy szkarlatyny pojawiają się nagle i są bardzo podobne do symptomów anginy.
  • Dziecko bardzo gorączkuje, temperatura może dochodzić do 40ºC.
  • Jednocześnie zaczyna boleć gardło, migdałki stają się zaczerwienione, a na języku pojawia się biały nalot. Dziecko często narzeka na ból głowy, a czasami dochodzi do wymiotów.
  • Po kilku godzinach od wystąpienia gorączki na ciele zaczynają się pojawiać czerwone, malutkie kropeczki wysypki, która w szybkim tempie zaczyna obejmować prawie całe ciało malucha,
  • Na twarzy pojawia się zaczerwienienie na policzkach i na czole oraz charakterystyczny białawy trójkąt wokół ust i nosa.
  • Już przy pierwszych objawach rodzice natychmiast muszą zgłosić się do lekarza, który przepisze antybiotyk. Kuracja trwa najczęściej 10-14 dni i nigdy nie należy jej wcześniej przerywać, nawet w przypadku szybkiego ustąpienia objawów. Dziecko przez ten czas pozostaje w domu. Trzeba pamiętać o możliwych powikłaniach po szkarlatynie, więc konieczna okazuje się też wizyta kontrolna po skończonej terapii.

W związku z zaistniałą sytuacją dzieci z objawami jakichkolwiek infekcji i z wysypką NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE DO PRZEDSZKOLA!

p.o. dyrektora

Aleksandra Banach